1. Měření hluku působeného výrobními a jinými provozy Měření jsou prováděna pro účely kolaudačních řízení vyplývajících ze stavebního zákona č. 83/98 Sb. a příslušných prováděcích vyhlášek nebo v rámci řešení stížností občanů na nadměrnou hlučnost provozoven všeho druhu. Měření jsou prováděna na základě nařízení vlády č. 502/2000 Sb. a platných státních norem. Jedná se o měření venkovního hluku i hluku ve stavbách pro bydlení. Měření provádíme jako měření úřední.
Na základě měření a provedených analýz hluku můžeme určit hlavní zdroje hluku a navrhnout účinná opatření na jeho snížení pod hygienicky přípustné limity.
2. Měření hluku technických zařízení v budovách s pobytovými a obytnými místnostmi V každé obytné budově jsou umístěna nějaká technická zařízení (např. výtahy, výměníkové stanice, kotelny, vzduchotechnika atd.) způsobující hluk a vibrace šířící se konstrukcí stavby a stavebními prvky s nízkou vzduchovou neprůzvučností do obytných prostor (akusticky chráněných místností). Pro účely kolaudací nebo stížností obyvatel jsou pro účely prováděcí vyhlášky č. 137/98 Sb. §25 prováděna měření hluku a vibrací působených technickými zařízeními uvnitř budov. Výsledky měření mohou být porovnány s limity danými nařízením vlády č. 502/2000 Sb.
Na základě měření a provedených analýz hluku a vibrací můžeme určit hlavní zdroje hluku a navrhnout účinná opatření na jeho snížení pod hygienicky přípustné limity.
3. Měření vibrací budov a zjišťování zdrojů těchto vibrací.
4. Měření stavební vzduchové neprůzvučnosti Jedná se o měření stavební vzduchové neprůzvučnosti obvodových plášťů, stěn, příček, stropů a výplní otvorů, tj. oken a dveří. Měřit je možné přímo na stavbě nebo v zařízeném bytě. Měření jsou prováděna pro účely vyhlášky 137/98 Sb. §31, §32, §37. Při měření je postupováno podle platných českých technických norem. Měření je prováděno pouze v rámci hlukových studií a jiných rozsáhlejších úkolů.
5. Měření dopravního hluku Jsou prováděna následující měření:
- hluk ze silniční dopravy
- hluk z provozu na parkovacích a odstavných plochách
- hluk tramvajového provozu
- hluk železniční dopravy
6. Vypracování hlukových studií Hlukové studie zachycují vliv hluku vyzařovaného ze stávajících a především projektovaných provozoven podnikatelů, ze silniční dopravy i jiných zdrojů, na sousední i vzdálené pozemky a bytovou zástavbu. Vypočtené hlukové parametry potom umožňují jejich srovnání s hygienicky přípustnými limity. Pro stavební úřad je hluková studie důležitým dokumentem při vydání rozhodnutí o umístění stavby (především provozovny pro účely podnikání, komunikace apod.) podle vyhlášky 132/98 Sb. §3.
Hlukové studie by měly být, podle povahy stavby na základě §16, již součástí žádosti o stavební povolení.
Požadavek na zpracování hlukových studií staveb, u kterých jsou předpokládány zvýšené emise hluku také nepřímo vyplývá z vyhlášky č. 137/98 Sb. a to především z paragrafů §4, §13, §22, §25.
Hlukové studie zpracováváme pomocí programového vybavení HLUK+ schváleného pro tento účel hlavním hygienikem ČR.
Poslední úpravy : 28. 1. 2003